gniazdko elektryczne

Instalacje i gniazdko elektryczne

1. Kiedy nowe gniazda elektryczne?

Prawie pięć milionów domów w Polsce posiada starą, nigdy niemodernizowaną instalację elektryczną. Taki stan rzeczy budzi poważne obawy związane z bezpieczeństwem ludzi i zwierząt – zwłaszcza, że jak podają statystyki, od porażenia prądem ginie w Polsce prawie trzysta osób rocznie, w tym wiele dzieci. Liczby te stawiają nasz kraj na jednym z najwyższych miejsc w Europie.

Wymieńmy przestarzałe skrzynki bezpiecznikowe!
Skrzynki bezpiecznikowe z korkami topikowymi nie spełniają już podstawowych warunków bezpieczeństwa. Brakuje w nich przede wszystkim zabezpieczeń chroniących przed porażeniem prądem, które są obecnie standardem w nowo wykonywanych lub remontowanych instalacjach elektrycznych. Wymianę rozdzielnicy warto połączyć z rozbudową instalacji, którą możemy przy okazji poszerzyć o dodatkowe gniazda elektryczne oraz punkty świetlne. Wymaga to doprowadzenia do nich przewodów z puszki elektrycznej. Być może będzie nam też potrzebny dodatkowy przewód, idący bezpośrednio od tablicy do bezpiecznika – zależy to od liczby gniazd i punktów świetlnych w istniejącym już obwodzie. Przyjmuje się, że powinno być od sześciu do ośmiu punktów. Jednak ich ostateczna liczba zależy od rodzaju podłączonych doń urządzeń oraz grubości przewodów i zabezpieczeń znajdujących się w skrzynce.

Żródło: A. Dubrawski, Z. Lotarski. Koniec z porażeniem prądem. „Ładny Dom” 2010 nr 5, s. 132-135.

2. Nowa rozdzielnica – nowe gniazdka elektryczne

Nowoczesne rozdzielnice elektryczne przypominają montowane nad- lub podtynkowo szafki. Produkowane są w różnych rozmiarach (w zależności od liczby zastosowanych w nich zabezpieczeń), z drzwiczkami przezroczystymi lub matowymi. Mogą być metalowe lub wykonane z PVC. Koszt rozdzielnicy oraz koszt jej montażu zależy od ilości oraz od rodzaju znajdujących się w niej zabezpieczeń. W rozdzielnicy zbiegają się wszystkie obwody instalacji domowej. Każdy z nich musi mieć osobny włącznik nadmiarowoprądowy, a cała instalacja musi być obowiązkowo zabezpieczona wyłącznikiem różnicowoprądowym, który chroni przed porażeniem prądem. Liczba zabezpieczeń zależy od liczby obwodów. Montaż wyłączników różnicowoprądowych jest obowiązkowy w nowych i modernizowanych instalacjach elektrycznych. Najlepiej powierzyć tę czynność elektrykowi z uprawnieniami.

Nowa instalacja elektryczna – komfort i bezpieczeństwo.
Nowa instalacja elektryczna daje domownikom nie tylko poczucie bezpieczeństwa i komfort użytkowania pomieszczeń, ale pozwala również na podłączenie dodatkowego sprzętu bez ryzyka awarii prądu. Nowoczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne charakteryzują się bowiem szczególną wrażliwością na przepięcia i jakość dostarczanej energii. Zatem każde nowe gniazdko elektryczne daje gwarancję komfortu pracy i stabilności zasilania.

Żródło: A. Dubrawski, Z. Lotarski. Koniec z porażeniem prądem. „Ładny Dom” 2010 nr 5, s. 132-135.

3. Gniazdka elektryczne w nowym domu

O przyłączeniu działki budowlanej do prądu możemy mówić wtedy, gdy znajduje się na niej skrzynka z licznikiem, czyli dopiero po otrzymaniu pozwolenia na budowę i przebyciu dość długiej drogi negocjacji z zakładem elektrycznym.

Od przyłącza do gniazdka
Przyłączem nazywamy odcinek sieci elektrycznej, łączący linię elektroenergetyczną z instalacją elektryczną budynku. Przyłącza do domów jednorodzinnych wykonuje się pod napięciem 400 V. Ich moc zależy z kolei od tego, ile i jakie urządzenia będą zasilane w naszym budynku. Typowe przyłącze do domów jednorodzinnych ma moc do 40 kW. Każdy, kto chce wybudować nowy dom i przyłączyć się do sieci elektrycznej, powinien złożyć wniosek do najbliższego zakładu energetycznego o wydanie warunków przyłączenia domu do sieci. Zakład energetyczny po upływie ustawowego czasu, powinien wydać warunki przyłączenia, w których określi szczegółowo sposób zasilania, miejsce przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, a także miejsce zainstalowania licznika i zabezpieczenia głównego. Gdy przyłącze jest gotowe, konieczny jest jego odbiór techniczny. Dokonują go pracownicy zakładu energetycznego. Dopiero po założeniu całej domowej instalacji, możemy podpisać umowę z dostawcą energii.

Domowa instalacja elektryczna zaczyna się od tablicy rozdzielczej, popularnie nazywanej rozdzielnicą lub rozdzielnią. W rozdzielnicy zostają umieszczone wszystkie urządzenia zabezpieczające oraz sterujące instalacją elektryczną w budynku. Do niej też podłączamy wszystkie punkty świetlne oraz gniazdka elektryczne.

Źródło: K. Antoniewicz, Przyłącze elektryczne. „Ładny Dom” 2011 nr 5, s. 100-102.

4. Gniazdko elektryczne w kuchni.

Aranżację kuchni w nowym domu warto zacząć od projektu. Najlepiej zlecić jego opracowanie projektantowi. Następnie zgodnie z projektem trzeba rozplanować wszystkie instalacje, aby na koniec zamontować meble i sprzęt. Każde gniazdko elektryczne ma tu swoje miejsce.

Najważniejsze miejsce w kuchni zajmuje zlewozmywak oraz kuchenka. W szafce zlewozmywakowej powinny znaleźć się między innymi gniazdka elektryczne do zmywarki, młynka rozdrabniającego odpadki (ewentualnie), elektrycznego podgrzewacza wody (ewentualnie) i pralki (ewentualnie). Najlepiej gdy gniazdka będą ukryte i umieszczone w stosownej odległości od źródła wody. Kuchenka, płyta elektryczna, płyta indukcyjna, okap elektryczny, piekarnik elektryczny, mikrofalówka itp., to kolejne urządzenia, których gniazdka chowamy w różnych zakamarkach. Urządzenia do zabudowy podłącza się z reguły w słupku, montując gniazda elektryczne za urządzeniem lub nad nim, natomiast sprzęt wolno stojący – do gniazdka w ścianie lub w blacie szafek. Lodówka wymaga z kolei podłączenia z tyłu lub z boku. Jeśli planujemy lodówkę do zabudowy, gniazdko elektryczne montujemy w najbliższej szafce.

Wygoda i elegancja
Drobny sprzęt elektryczny (ekspres do kawy, toster, mikser, młynek lub lampka nocna) wymagają już bardzo widocznych gniazd elektrycznych. Wybierzmy więc takie, by stanowiły ozdobę – ładne, eleganckie i funkcjonalnie rozmieszczone.