lampy sufitowe

Morderczy industrializm

Industrializm- to słowo powtarza się praktycznie w każdym artykule traktującym o wystroju wnętrz. Jest to najmodniejszy obecnie styl aranżacyjny i zanosi się na to, że jeszcze długo taki pozostanie. Każdy o nim słyszał, jednakże mało kto wie, co tak naprawdę charakteryzuje wnętrza w stylu industrialnym.

JEGO WYSOKOŚĆ INDUSTRIALIZM.


Industrializm to styl wzorujący się na wystroju miast industrialnych lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Jego dwa główne założenia to minimalizm oraz stosowanie elementów kojarzących się przemysłem.Sprawia to, że współcześni projektanci, którzy chcą sukcesywnie wpisać się w trend minimalizmu maja niezwykle zawężone pole do popisu jeśli chodzi o wybór umeblowania i elementów sztukaterii. Elementem na którym szczególnie negatywnie odbija się powszechny kult industrializmu, są lampy sufitowe.

METAL LUB… METAL.


Przemysł lubi metal. Ten materiał jest wytrzymały, a do tego całkiem łatwo utrzymać go w czystości. Dlatego we wnętrzach industrialnych jest on dominującym materiałem. Dlatego lampy sufitowe są zwykle wykonywane z chromu, niklu lub stali szlachetnej. Kształtowanie tych elementów w fantazyjne wzory nastręcza sporo trudności, dlatego we wzornictwie lamp sufitowych znajduje się obecnie najwięcej modeli charakteryzujących się prostotą. Linie proste oraz kąty ostre są na porządku dziennym. Natomiast rzadko można znaleźć lampę, która posiadałaby w swoim repertuarze zaokrąglenia. Jednakże trudności w kształtowaniu nie są jedynym powodem, dla którego industrialne lamy sufitowe przybierają tak mało fantazyjne kształty.

MINIMALIZM PRZEDE WSZYSTKIM.


W przemyśle najważniejsza jest funkcjonalność. A najbardziej funkcjonalne są rzeczy proste. Ta zasada od lat przyświeca przedsiębiorstwom i niestety jej stosowania podjęli się też architekci wnętrz. W stylu industrialnym wszystko ma być proste. Co z miejsca wyklucza jakiekolwiek ozdobne wzornictwo lamp sufitowych. Nie do pomyślenia jest, aby industrialna lampa sufitów miała szklane elementy charakterystyczne dla stylu florentyńskiego. Absolutnym faux passe są motywy kwiatowe. Poprzez industrializm powoli zabijane są tradycyjne style wzornictwa lamp, które towarzyszyły społeczeństwom od pokoleń.

Wszystko ma swój kres- ta prawda pozwala mieć nadzieję, że dominacja industrializmu wreszcie się zakończy. Pozostaje jedynie czekać, aż architekci wnętrz opamiętają się i powrócą do wzornictwa, które ma dodawać wnętrzom przytulności i domowego charakteru, a nie przekształcać je w surowe hale fabryczne.