tonery oryginalne

Tonery oryginalne i zamienniki – co wybrać?

Większość producentów drukarek ostrzega przed zakupem tańszych, nieoryginalnych tonerów. Mimo to wiele osób decyduje się na oszczędności. Jakie rozwiązanie najlepiej wybrać i czy zamienniki rzeczywiście są opłacalne?

Korzystna scena

Tonery oryginalne ustępują zamiennikom przede wszystkim pod względem bardzo korzystnej ceny. Dokładna wysokość różnicy w kosztach jest uzależniona od konkretnego modelu drukarki, ale zazwyczaj jest odczuwalna. Oszczędności związane z kupowaniem zamienników są tak duże, że wiele osób nie zwraca uwagi na możliwe negatywne konsekwencje korzystania z takiego rozwiązania.

Podobna wydajność

Pod względem wydajności, czyli liczby wykonanych wydruków zarówno tonery oryginalne, jak i zamienniki wypadają dosyć podobnie. Oczywiście także w przypadku wydajności bardzo wiele zależy od konkretnego modelu drukarki oraz od jakości samego zamiennika, jednak efekt jest zbliżony.

Jakość wydruku

W przypadku prostych wydruków czarno-białych jakość tonerów oryginalnych i zamienników również pozostaje podobna. Jest ona wystarczająca na użytek codzienny, np. w domu. Problemy mogą jednak pojawić się w przypadku wydruków kolorowych, zwłaszcza jeśli mają one reprezentować wysoką jakość. Niektóre zamienniki mają dosyć dobrą jakość, jednak zdarzają się także produkty z defektami.

Współpraca z drukarką

Nie da się ukryć, że producenci tonerów oryginalnych opracowują ich właściwości tak, aby były idealnie dopasowane do danego modelu drukarki. Nawet najwyższej jakości zamiennik nie odwzoruje dokładnie wszystkich parametrów oryginalnego produktu, co z kolei może po pewnym czasie stać się przyczyną awarii. Dlatego warto zainwestować w dobre, markowe tonery, gdy korzysta się z droższego sprzętu.

Ostatecznie wybór między zamiennikami i tonerami oryginalnymi zależy od decyzji użytkownika drukarki. W przypadku zwykłych domowych potrzeb i taniej drukarki można zaryzykować oszczędności. Jeśli jednak korzysta się z drogiego sprzętu, a jakość ma duże znaczenie, lepiej nie ryzykować.