Atrakcje turystyczne Opatowa

Opatów pozostaje w cieniu większych miejscowości o bardziej turystycznej renomie. Nie zmienia to jednak faktu, że Opatów warto zobaczyć o każdej porze roku. Jakie są główne zabytki Opatowa? Co warto zwiedzić w tym mieście? Co zjeść, gdzie spać w Opatowie? W tym tekście zebraliśmy liczne dowody na to, dlaczego warto odwiedzić Opatów.

Opatów położenie i fakty o mieście

Opatów jest niewielkim ośrodkiem miejskim położonym we wschodniej części województwa świętokrzyskiego. Od stolicy tego regionu administracyjnego – Kielc – Opatów dzieli ok. 60 km. Na korzyść Opatowa przemawia dobra lokalizacja. W promieniu ok. 35 km znajdują się większe miejscowości z potencjałem przemysłowym: Tarnobrzeg i Ostrowiec oraz przepiękny, rokrocznie oblegany przez turystów Sandomierz.

Na tym nie koniec atutów wynikających z położenia – w niedalekim sąsiedztwie mamy piękne tereny rekreacyjne: Świętokrzyski Park Narodowy, Sieradowicki Park Krajobrazowy czy dorzecze Sanu. Przez samo miasto przepływa Opatówka.

Pierwsza wzmianka o Opatowie pojawia się w XII wieku, w dokumentach księcia Kazimierza Sprawiedliwego. Z wykopalisk archeologicznych wiemy jednak, że w tym miejscu ludzie osiedlali się dużo wcześniej, tyle że osada nosiła nazwę Żmigród. Więcej o historii tej miejscowości oraz o śladach przodków w dzisiejszym Opatowie możemy dowiedzieć się podczas bezpośrednich odwiedzin.

Najlepszym punktem startowym do zwiedzania Opatowa jest Centrum Informacji Turystycznej, ulokowane przy pl. Obrońców Pokoju 34. Pod tym adresem znajduje się też Urząd Miasta i Gminy Opatów. W mieście działa również lokalny oddział PTTK. Do głównych atrakcji turystycznych w Opatowie należą romańska kolegiata p.w. św. Marcina, brama Warszawska, kirkut oraz Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie.

Dużą popularnością wśród zwiedzających cieszy się podziemna trasa turystyczna – niesamowita wycieczka podziemnymi piwnicami i korytarzami stworzonym przez ówczesnych kupców. Podczas zwiedzania z przewodnikiem można zaznajomić się z imponującą historią tego miejsca. W powiecie znajdują się też godne uwagi kościół p.w. św. Idziego i dwór w Śmiłowie. Na bardziej aktywnych turystów czeka kilka szlaków rowerowych (w tym do Sandomierza i Nowej Słupi – rowery można wypożyczyć przy hotelu Miodowy Młyn) oraz niebieski szlak pieszy.

W samym Opatowie znajdziemy kilka typów miejsc noclegowych: motel, schronisko PTSM, hotel i prywatne kwatery.

Jak dojechać autobusem do Opatowa autobusem?

Miasto jest nieźle skomunikowane z innymi gminami z racji na krzyżujące się tu dwie drogi krajowe – nr 9 i nr 74. Ważnym punktem komunikacyjnym na mapie miasta jest dworzec autobusowy obsługiwany przez PKS. Wyjeżdżające stąd busy Opatów łączą z różnymi miejscowościami, nie tylko tymi w województwie świętokrzyskim. Przy nowym budynku dworca PKS znajduje się postój taksówek.