Blacha trapezowa zamiast eternitu

Blacha trapezowa jest powszechnie stosowana w budownictwie. Używa się jej m.in. do pokrycia dachów. Szczególnie często jest stosowana do modernizacji powierzchni wykonanych z eternitu, które są rakotwórcze.

Pozbądź się eternitu, będziesz zdrowszy

Eternit to bardzo popularny w latach 70. ubiegłego wieku materiał stosowany w budownictwie. Ta mieszanka azbestu i cementu jest wyjątkowo wytrzymała i niedroga. Stąd też tak chętnie ją wykorzystywano. Dziś już się jej nie stosuje. Eternit został zakazany w większości państw. Włókna azbestu mają tendencję do odkładania się w płucach. Wywołują również nowotwory. Z tego powodu na masową skalę usuwa się ten komponent i zastępuje czymś innym. Na dach nadają się m.in. blachy, papa dachowa lub dachówki. Zakładanie blachy jest wyjątkowo szybkie. Można zamówić dowolne wielkości i kolory na pokrycia. Materiał nadaje się również na elementy nośne konstrukcji. Można go stosować zarówno w środku, jak i na zewnątrz obiektu. Blacha trapezowa jest bardzo trwała i odporna na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Nic więc dziwnego, że wielu inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie. Papa dachowa nie jest tak mocnym materiałem, a dachówki są stosunkowo drogie i skomplikowane w montażu. Żeby je ułożyć, potrzeba ogromnej precyzji. Blacha trapezowa nie prezentuje się tak okazale jak inne materiały budowlane, nie ma się co oszukiwać, jednak jest dosyć tania i spełnia swoje funkcje w stu procentach.

Poszukaj wyspecjalizowanej firmy

Ze względu na swoją szkodliwość – eternitu nie może ściągać dowolna firma budowalna. Powinien się tym zająć jedynie wyspecjalizowany podmiot. Trzeba zastosować technologie, które nie będą narażać budowlańców i lokatorów na rakotwórcze działanie tego materiału. Należy też zadbać o to, by gruz eternitowy był składowany w odpowiednich miejscach. Ważne jest, by zachować wszelkie procedury. Tylko wtedy modernizacja przebiegnie bezpiecznie i sprawnie. Stąd tak ważny jest dobór odpowiedniego wykonawcy. Warto wybierać firmy, które długo działają na rynku. W ten sposób zyskamy pewność, że wszystko zostało zrobione tak jak należy. Dobrze jest kierować się referencjami. Jeśli wcześniej nie współpracowaliśmy z daną firmą, można poprosić o przedstawienie odpowiednich zaświadczeń z podobnych realizacji. To ważne, bo praca z eternitem jest bardzo ryzykowna, a niedostosowanie się do sztuki budowlanej grozi nie tylko tym, że trzeba będzie wykonywać poprawki, ale może odbić się na naszym zdrowiu. Lepiej więc dmuchać na zimne i postawić na budowlańców z dużym doświadczeniem.

Źródło: Budmax-Metal producent blachy trapezowej i blachodachówki