Okleina naturalna czy modyfikowana?

Drewno jest wyjątkowo estetycznym materiałem, który pięknie uzupełnia każdą aranżację wnętrza. Wykorzystanie jego estetycznych walorów we wnętrzu nie zawsze wymaga zakupu litego materiału. Na rynku istnieje wiele wysokiej jakości rozwiązań, które pozwolą na uzyskanie bardzo ciekawych efektów estetycznych.

okleinyWśród tego typu rozwiązań znajduje się także fornir, czyli bardzo cienkie płaty drewna, które znajdują bardzo wiele różnych zastosowań, między innymi jako okleina wykorzystywana do produkcji mebli oraz elementów wykończeniowych. Na rynku można spotkać dwa rodzaju forniru – naturalny i modyfikowany.

Okleiny modyfikowane charakteryzują się bardzo wysoką jakością, która wynika z procesu produkcji. Dzięki właściwej obróbce uzyskuje się produkt pozbawiony wad takich jak sęki, otwory pozostawione przez owady, czy przerwy. Dodatkowo w procesie przygotowania drewno można dodatkowo barwić, co pozwala na zwiększenie jego walorów estetycznych. Okleina modyfikowana ma powtarzalny wzór oraz praktycznie identyczny kolor. Produkuje się ją z łatwo dostępnych gatunków drzew, dlatego nie ma problemu ze znalezieniem jej na rynku.

Okleiny naturalne poddawane są znacznie mniejszej obróbce. W związku z tym mogą zachować wiele wad naturalnego drewna. Poza tym w przypadku takiego materiału sporym problemem jest brak powtarzalności wzoru i koloru, dlatego znalezienie dużej ilości podobnej okleiny naturalnej do wykończenia mebla lub ściany może być kłopotliwe, a uzyskany efekty nie zawsze jest zadowalający.

Jak widać w tym przypadku rozwiązanie poddane starannej obróbce jest pod wieloma względami znacznie lepsze od tego naturalnego. Z tego powodu okleiny modyfikowane znajdują bardzo szerokie zastosowanie i są wykorzystywane do oklejania mebli, drzwi, płyt wiórowych, czy ścianek działowych. Dzięki pokryciu mebli z litego drewna takim fornirem można uzyskać ciekawy efekt w postaci bardziej wyrazistego koloru i wzoru oraz zatuszować niedoskonałości. Warto pamiętać, że okleiny poddane obróbce są również produkowane w stu procentach z naturalnego drewna, dlatego są tak samo ciepłe i mają wszystkie pozostałe zalety tego materiału.

Na jaką okleinę warto się zdecydować? Na to pytanie najlepiej opowiedzieć w kontekście konkretnego zastosowania i potrzeb. Nie da się jednak ukryć, że modyfikowane okleiny są bardzo ciekawą i korzystną propozycją, która wyróżnia się na tle innych podobnych rozwiązań, dlatego warto zapoznać się bliżej z jej zaletami oraz wziąć pod uwagę wykorzystanie tego materiału.

 

Sprawdź okleiny naturalne i modyfikowane ALPI – atpol.com.pl