aquaform

Czysta forma światła

Projektant przedmiotów użytkowych, pomimo, iż zazwyczaj jest absolwentem jednej z Akademii Sztuk Pięknych, nie może żyć wyłącznie sztuką.

To taki szczególny rodzaj artysty, który musi pamiętać o tym, że jego dzieła mają być również, a może przede wszystkim, produktami funkcjonalnymi  i użytecznymi na co dzień. To nie mogą być to niepraktyczne, choć piękne formy, z których nie da się na przykład  zetrzeć kurzu bez ryzyka ich uszkodzenia.  Mariaż sztuki i życia codziennego nie jest łatwy. Wymaga współpracy projektanta z konstruktorem, który  przełoży jego wizję na realia przemysłu. Tym bardziej warto docenić pracę polskich projektantów, tworzących kolejne serie opraw oświetleniowych dla Aquaform Lighting Solutions.

Realia designu

Artyści muszą uwzględniać możliwości produkcyjne firmy, z którą współpracują przy danym projekcie. Tworzyć w obrębie danej ekonomii, społeczeństwa i kultury, starając się jednocześnie wychodzić poza utarte schematy na tyle, na ile jest to możliwe. Muszą umieć patrzeć na projekt pod kątem  technicznym, a także wczuwać się w rolę użytkownika, nie zapominając przy tym o takich drobnych, acz istotnych elementach, jak włącznik bądź okablowanie. Z tym studenci Akademii Sztuk Pięknych mogą mieć problem.
Klienci doceniają jednak możliwość nabycia produktu o wysokich walorach estetycznych i funkcjonalnych, zaprojektowanego przez polskiego artystę dla polskiej firmy o długiej tradycji. I to produktu klasy Premium. To dla nich i dzięki ich zainteresowaniu, powstają dzieła doceniane  na międzynarodowych targach i konkursach.

Sukcesy polskich designerów

Przykładem może tu być  doceniona przez krajowy Instytut Wzornictwa Przemysłowego, a następnie nagrodzona na Red Dot Award 2015, lampa Equilibra Balans- wspólne dziecko absolwenta Krakowskiej ASP, Piotra Jagiełłowicza i firmy Aquaform na http://homelight.pl/ Lighting Solutions. Lampa ta to Mercedes wśród lamp. Jej miękkie, obłe kształty i asymetryczne, przeczące prawom fizyki zawiesie, doskonale komponują się z nowoczesnym wnętrzem. Bez względu na to, czy jest to wnętrze biura czy prywatnego apartamentu. Jest wszechstronna. Będzie pasowała zarówno do stołu konferencyjnego, jak i  wyspy kuchennej. Seria Equilibra to cała rodzina lamp i kinkietów. Umożliwia  zastosowanie jednorodnego stylu opraw od korytarzy po łazienki.

Polskie produkty mają jeszcze jedną zaletę- ich ceny są o wiele niższe, niż ceny producentów zagranicznych. Lampy Aquaformu dostępne są w większości sklepów internetowych i serwisów aukcyjnych. Portfolio firmy, oprócz projektów luksusowych, zawiera też nie mniej efektowne i starannie wykonane serie pozostających w zasięgu przeciętnie sytuowanego nabywcy.