Dlaczego warto dokonać zakupu blach ocynkowanych?

Trudno wyobrazić dziś sobie efektywne budownictwo bez wykorzystania konstrukcji blaszanych, jednak jak się okazuje, zwykła blacha obecnie jest już coraz częściej wypierana przez jej ocynkowany zamiennik. Dzięki temu możliwe staje się uzyskanie zdecydowanie lepszych parametrów, a przede wszystkim wieloletniej trwałości.

 

Co daje ocynkowanie blachy?

 

Pokrycie blachy warstwami ocynku zapewnia nie tylko jej znacznie lepsze właściwości estetyczne, lecz przede wszystkim praktyczne. Dzięki temu materiał ten staje się w wysokim stopniu odporny zwłaszcza na działanie niekorzystnych warunków pogodowych, jak między innymi opady deszczu i śniegu, wilgoć oraz długotrwały wpływ promieniowania słonecznego. Wiąże się to zwłaszcza z możliwością szerokiego potencjalnego zastosowania blach pokrytych ocynkiem.

Blachy ocynkowane za sprawą nałożonych warstw ocynku mogą być z powodzeniem wykorzystywane na zewnątrz budynków, tworząc chociażby rynny, elementy dachów, garaże, bramy wjazdowe i ogrodzenia. W odróżnieniu od zwyczajnej blachy, w tym przypadku zyskujemy gwarancję długotrwałej odporności na rdzewienie. Różnice w cenach pomiędzy ocynkowaną blachą, a tradycyjną nie są na tyle duże, aby szukać pod tym względem na siłę oszczędności. Korzyści płynące z wyboru pierwszej opcji, są niemniej na pewno warte poniesienia nieco wyższych kosztów.

 

O czym należy pamiętać, aby blacha nas nie zawiodła?

 

Aby blacha ocynkowana była przez wiele lat niezawodna, konieczne jest przeprowadzanie co pewien czas zabiegów konserwacyjnych. Nie można więc zapominać o pokrywaniu powierzchni blachy warstwą farby lub lakieru, co znacząco przedłuży jej żywotność. Ważna jest w tym miejscu zarazem kwestia tego, czy blachy ocynkowane pokryto co najmniej dwoma warstwami ocynku. W przeciwnym bowiem razie możemy zapomnieć o wieloletniej wytrzymałości na rdzewienie. Zanim więc dokonamy zakupu u producenta blach, koniecznie zweryfikujmy ten niezwykle ważny parametr.

Zakup blachy ocynkowanej powinien uwzględniać ponadto poziom bezpieczeństwa, jaki wiąże się z jej zamontowaniem. W tym celu warto sprawdzić między innymi, czy sprzedawane blachy spełniają wszelkie wymogi pod kątem ekologii i jakości. Nie mniej istotne jest również prawidłowe zamontowanie blaszanej konstrukcji. W tym celu koniecznie należy przekazać to zadanie doświadczonym specjalistom, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie w wykonywaniu tego typu prac. Ważną kwestię stanowi również gwarancja przetransportowania zakupionych blach ocynkowanych przez wybranego producenta.

 

Podsumowanie

 

Widzimy zatem, że blachy ocynkowane przewyższają te tradycyjne zasadniczo pod każdym względem. Warto więc zapłacić nieznacznie wyższą kwotę, a w zamian uniknąć konieczności naprawy lub wymiany utworzonych konstrukcji budowlanych.

Przed ostatecznym wyborem blach należy w pierwszej kolejności sprawdzić ilość nałożonych warstw ocynku. Zgodnie ze standardami jakości, producent powinien gwarantować co najmniej dwie warstwy, jednak najlepsze blachy cechują się aż trzema. Nie zapominajmy także już po zakupie o czynnościach konserwacyjnych, które pozwolą znacząco przedłużyć trwałość.

Artykuł przygotowany we współpracy z Budmax-Metal