Ekologiczna metoda oczyszczania domowych ścieków sanitarnych

Większość budynków na terenach prywatnych posesji zostaje podłączonych przez gminę do zbiorczej sieci oczyszczalni ścieków. Niestety zdarza się też taka sytuacja, że dom jest położony w dużym odosobnieniu albo znajduje się w trudnej do włączenia pod sieć kanalizacyjną lokalizacji. Co wtedy może uczynić jego właściciel?

Szambo lub przydomowa oczyszczalnia?

Do niedawna jedyną alternatywą dla gminnej oczyszczalni zbiorczej było transportowanie domowych ścieków gospodarczo-bytowych do publicznego szamba. Takie rozwiązanie niosło jednak ze sobą szereg niedogodności.  Można w tym miejscu wymienić chociażby spore zanieczyszczenie środowiska naturalnego, wydobywający się do powietrza brzydki zapach, a także konieczność regularnego wywożenia zanieczyszczeń, gdyż szambo posiada mocno ograniczoną pojemność.

Dzisiaj już jednak istnieje znacznie bardziej ekologiczna i wygodniejsza metoda gospodarowania zanieczyszczeń sanitarnych. Nawet najmniejsze posesje prywatne mogą być bowiem z powodzeniem zaopatrzone w kompaktową oczyszczalnię ścieków, działającą z wykorzystaniem metod mechaniczo-biologicznych. Urządzenie takie zajmuje bardzo mało miejsca, gdyż wymagane jest wyłącznie zamontowanie jednego niewielkich rozmiarów zbiornika, w którym zachodzą wszelkie procesy oczyszczania.

Jak zbudowana jest oczyszczalnia kompaktowa i w jaki sposób działa?

Kompaktowe oczyszczalnie ścieków działają na zasadzie wykorzystania metody mechanicznego rozdrabniania oraz biologicznej fermentacji. Pierwszy proces zachodzi w osadniku wstępnym, gdzie ma miejsce oczyszczanie najtrudniej rozpuszczalnych substancji w warunkach beztlenowych. Niezwykle istotne jest przy tym to, aby urządzenie potrafiło skutecznie przefiltrować tłuste ciecze, gdyż te mogą uszkodzić jego mechanizmy.

Zbiornik kompaktowej oczyszczalni ścieków jest utworzony z mocnego materiału poliestrowego, szklanych włókien, a także materiałów o właściwościach antykorozyjnych. Dzięki temu może w nim zachodzić drugi etap oczyszczania, a mianowicie proces biologiczny. W jego trakcie wykorzystywane są naturalnie żyjące organizmy, które przy dopływie tlenu potrafią dokładnie rozpuszczać wszystkie nagromadzone fekalia. Jest to rozwiązanie całkowicie przyjazne środowisku, gdyż zbędne są wszelkie toksyczne środki do oczyszczania.

Zdobądź dofinansowanie na budowę przydomowej oczyszczalni!

Koszty kompaktowych oczyszczalni ścieków nie należą do najtańszych, ponieważ są one stale zasilane energią elektryczną. Wiele gmin wychodzi jednak prywatnym właścicielom posesji naprzeciw, oferując im atrakcyjne dofinansowania na budowę tego typu nowoczesnych i ergonomicznych urządzeń. W ten sposób zaczynają być realizowane w naszym kraju unijne dyrektywy, zgodnie z którymi gospodarowanie ściekami sanitarnymi ma przebiegać w sposób jak najbardziej ekologiczny.

Możemy więc zwrócić się do odpowiednich urzędów miejskich z prośbą o dofinansowanie, sięgające w niektórych przypadkach nawet 80% całkowitej inwestycji. Jeżeli jednak taka pomoc nie jest oferowana w naszym mieście, istnieje również możliwość otrzymania pożyczki na atrakcyjnych warunkach. Zanim będziemy mogli zamontować kompaktowe oczyszczalnie ścieków, potrzebne będzie nam jeszcze zezwolenie właściwego ze względu zameldowania Starostwa Powiatowego.