Hale stalowe – projektowanie, budowa i zastosowanie

W obecnych czasach rywalizacja na rynku pomiędzy firmami jest bardzo duża. Każde przedsiębiorstwo chce obniżyć straty i wydatki, a w jak największym stopniu podnieść zyski. Wiąże się to z obcinaniem kosztów dosłownie na wszystkim. Chcąc otworzyć kolejny magazyn, stosuje się hale stalowe. Jak je wytworzyć oraz jakie funkcje mogą jeszcze spełniać?

Projektowanie

Pierwszym etapem wytwarzania hali stalowej jest jej projekt. Projektując halę należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zastosowaną stal oraz geometrię kształtowników.

Jeżeli chodzi o pierwszy aspekt, należy pamiętać, iż w hali będą panowały różne warunki atmosferyczne. Często temperatura będzie podwyższona, również wilgotność, a na dachu może zalegać śnieg, bądź będą trwały intensywne opady deszczu. Jest to środowisko idealna do powstania korozji. W związku z tym należy przeanalizować dobór odpowiedniej stali oraz metodą ochrony przed korozją.

Następnie, należy odpowiednio dobrać kształt kształtowników, z których powstanie cała konstrukcja nośna hali. Bowiem, w zależności od kształtu, a nie rozmiaru, cechuje się wytrzymałość kształtownika na dany rodzaj obciążenia. W przypadku budowli, najczęściej będą używane dwuteowniki oraz rury kwadratowe.

Budowa
Etap budowy hali stalowej składa się z przygotowania terenu oraz budowy właściwej. W pierwszym etapie, ważne jest samo wybranie miejsca, w którym zostanie wybudowana hala. Następnie, należy zlecić wyrównanie terenu, pozbycie się wszystkich zanieczyszczeń oraz wykopanie fundamentów firmie specjalizującej się w tego typu usługach. Warto wybrać firmę z dłuższym stażem, gdyż mamy pewność, iż robota będzie wykonana poprawnie i bez zarzutu.

Następnie należy zatrudnić odpowiednich fachowców, którzy będą w stanie zbudować halę z gotowych kształtowników. W tym wypadku również warto kierować się doświadczeniem, ponieważ jeżeli firma przez długi czas istnieje na rynku, znaczy to, że albo nie posiada konkurencji (co jest nierealne), albo rzetelnie wykonuje swoje obowiązki. Często bywa tak, iż firmy zajmujące się stawianiem stalowych hali również oferują usługi z zakresu przygotowania terenu.

Zastosowanie hali stalowych

Hale stalowe są wielofunkcyjnymi budynkami. Mogą być stosowane przede wszystkim w przemyśle, gdzie pełnią wiele ról. Mogą być wykorzystane do przechowywania materiałów, czyli pełnić funkcje magazynowe. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż prawidłowo zabezpieczony budynek w bardzo dużym stopniu chroni składowane materiały przed oddziaływaniem środowiska zewnętrznego. Należy jednak zapewnić szczelność budowli.

Poza tym, hale stalowe dobrze spełnią funkcję hal produkcyjnych lub montażowych. Należy jednak pamiętać, że gdy temperatura spadnie w okolice bądź poniżej zera stopni, wewnątrz hali będzie naprawdę zimno, w związku z czym pracownicy będą odczuwali dyskomfort podczas pracy.Wszystko zależy jednak od samego charakteru pracy.

Wybudowanie hali stalowej jest obecnie bardzo dobrym rozwiązaniem jeżeli potrzebne jest dodatkowe miejsce magazynowe bądź produkcyjne. Jest to rozwiązanie godne polecenia.

Źródło: Stalbau – hale stalowe i żelbetowe